Haber

AB, Rusya’nın Ukrayna’daki savaş suçları için özel mahkeme kurulmasını istiyor

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Rusya’nın Ukrayna’da işlediği kabahatleri soruşturmak için “ihtisas mahkemesi” kurulmasını teklif ederek, AB’nin bu konuda uluslararası toplumla çalışmaya hazır olduğunu bildirdi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından Rusya ve Ukrayna’daki savaşla ilgili imajlı ileti yayınladı.

Rusya’nın Ukrayna’da “yıkım, ölüm ve tarifsiz acılara sebep olduğunu” belirten von der Leyen, “Şimdiye kadar 20 binden fazla sivilin ve 100 binden fazla Ukrayna ordusu mensubunun öldürüldüğü tahmin ediliyor.” dedi.

Von der Leyen, “Rusya’nın egemen bir devlete karşı işlediği saldırı suçu da dahil olmak üzere işlediği tüm suçların bedelini ödemesi gerektiğini” tabir ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Uluslararası ceza mahkemelerini desteklemeye devam ederken, Rusya’nın saldırı suçunu soruşturmak ve kovuşturmak için Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen bir ihtisas mahkemesi kurmayı teklif ediyoruz. Bu ihtisas mahkemesi için mümkün olan en geniş desteği almak üzere uluslararası toplumla birlikte çalışmaya hazırız.”

Lahey merkezli Milletlerarası Ceza Mahkemesi (UCM), savaşın başlamasından kısa müddet sonra soruşturma başlatmıştı lakin UCM, Ukrayna’daki hatalar için gerekli kovuşturma yetkisine sahip değil.

Ukrayna, bir müddettir savaşı başlatmaktan sorumlu tuttuğu Rus askerleri ve siyasi önderlerinin yargılanması için özel bir mahkeme kurulmasını istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu