Ekonomi

ABD küresel piyasalarda doping yapıyor

ABD’de S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri üst üste ikinci gününü de rekor seviyelerden kapattı. ABD vadeli endeksleri sınırlı da olsa yükselişini sürdürüyor.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Lideri Kazuo Ueda’nın şahin açıklamalarının ardından Japon yeni değer kazandı, Nikkei 225 endeksi ise düşüş yaşadı. Öte yandan Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’nun sermaye piyasasının istikrarlı işleyişini sürdürmek ve piyasa güvenini istikrara kavuşturmak için her türlü çabayı göstereceğine dair söz vermesinin ardından olumlu yönde ayrışıyor.

Alibaba hisseleri, şirketin kurucusu Jack Ma’nın hisse satın almasıyla ilgili haberlerin ardından yükseldi. Çin CSI 300 endeksi düştü.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,11 ile hafif negatif bir seviyede. Bloomberg Dolar Endeksi iki günlük yükselişin ardından bu sabah hafif düştü.

Japonya Merkez Bankası’ndan şahin mesajlar

Japon devlet tahvilleri, yatırımcıların Salı günü merkez bankasının yorumlarını şahin olarak görmesi ve önümüzdeki aylarda faiz artırımı beklentilerini artırmasıyla düştü.

Japonya’nın 10 yıllık tahvil getirisi 10,5 baz puan artışla yüzde 0,74 ile bir aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda, bankanın kademeli olarak fiyat taleplerine ulaşmaya yaklaştığını belirtti.

Açıklamalar, bankanın Salı günü yayınlanan üç aylık görünüm raporunda kullanılan dili değiştirmesi ve BOJ’un bu haftaki toplantısında politika faizi ve getiri hedefini sabit tutmasının ardından geldi.

Mitsubishi UFJ Asset Management Stratejik Araştırma Müdürü Akio Kato, “Ayrıntılara bakıldığında şahinliğin arttığı ve negatif faiz politikasının sona erdirilmesine yönelik hazırlıklarda ciddi ilerleme kaydedildiği görülüyor” dedi ve ekledi: “10 yıllık getiriler Şubat başında bu oranın yaklaşık yüzde 1’e yükselmesi muhtemel.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu