Haber

Filistinlilerin Çoğunluğu İsrail’le Barış Görüşmelerinde Çin’in Rolünü Destekliyor

RİYAD, 18 Mayıs (Xinhua) — Son bir ankete göre, Pekin’in İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasına yönelik müzakerelerde başarılı bir şekilde arabuluculuk yapmasının ardından, Filistinlilerin ezici bir yüzde 80’i Çin’in İsrail ile barış müzakerelerindeki rolünü destekliyor. açıklığa kavuşmuş.

Suudi Arabistan’ın İngilizce yayın yapan Arab News gazetesinin talebi üzerine YouGov tarafından Mayıs ayında yürütülen bir anketin katılımcıları, Çin’i İsrail ile arabuluculuk yapmak için tercih edilen bir barış arabulucusu olarak, Rusya ve Avrupa Birliği’nden sonra üçüncü olarak sıraladı. Anket sonuçları Pazar günü Arab News tarafından yayınlandı.

Ankete göre, Çin’e verilen yüksek desteğin aksine, yanıt verenlerin yaklaşık yüzde 60’ı Filistin-İsrail müzakerelerinde ABD’nin arabuluculuğuna artık güvenmediklerini söyledi. Buna rağmen, yanıt verenlerin yüzde 86’sı ABD’nin İsrail üzerinde değerli bir etkiye sahip olduğu konusunda hemfikir.

Bazı katılımcılar, ABD’nin İsrail-Filistin meselesindeki önyargılı duruşunun barış görüşmelerinin tekrar tekrar başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açtığına inanıyor.

Arab News tarafından alıntılanan analistler, Filistinlilerin ABD’yi hiçbir zaman tarafsız veya adil bir arabulucu olarak görmediklerini ve ABD’nin bölgedeki etkisinin açıkça azaldığını söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu