Haber

Finlandiya ve İsveç’in dışişleri ve savunma bakanları Helsinki’de buluştu

Finlandiya Dışişleri Bakanı Elina Valtonen, İsveçli mevkidaşı Tobias Billström, Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen ve İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson ile birlikte Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de basın toplantısı düzenledi.

Valtonen, bugünkü toplantıda güvenlik ve savunma politikalarını ele aldıklarını, İsveç’in NATO üyeliğinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Finlandiya’nın NATO üyesi olarak ilk hamlesinin İsveç’in üyeliğini onaylamak olduğunu belirten Valtonen, bunun hem sembolik hem de teknik açıdan çok önemli olduğunu belirtti.

Ukrayna’nın küresel düzeyde stratejik öncelik olmaya devam ettiğinin altını çizen Valtonen, “Ülkemiz ve İsveç açısından küresel düzeyde birçok olay dikkatimizi çekiyor ancak sadece şimdi değil, özellikle ileriye dönük olarak Ukrayna’ya odaklanmak önemli. Bu savaşı kazanamayız.” söz konusu.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Finlandiya’nın İsveç’in en yakın müttefiki olduğuna dikkat çekerek, “Kuzey Avrupa ve Baltık Denizi bölgesinde güvenliğin artırılması her iki ülke için de büyük önem taşıyor. Finlandiya ve yakında İsveç’in NATO üyeliğiyle bağlarımız derinleşecek.” “Bugün ikili işbirliği, NATO üyeliği, Kuzey ve Kuzey-Baltık işbirliğinin yanı sıra Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı gibi güncel uluslararası dış ve güvenlik politikası konularını ele aldık. Her ikimiz de Ukrayna’ya olan güçlü ve sarsılmaz desteğimizin altını çizdik.” dedi.

Gazetecilerin İsveç’in NATO’ya üyelik süreciyle ilgili soru sorması üzerine Billström, “TBMM’de onay sürecinin başlamış olması bunun devam eden bir süreç olduğunu gösteriyor. Elbette bundan memnunuz. İleriye bakıyoruz. Yapamam” dedi. net bir tarih söyleyin. Türkiye ve Macaristan’daki egemen varlıklar.” “Mevcut iki parlamentodan bahsediyoruz. Parlamento süreçleri elbette parlamentolara bağlı ama sürecin başlamış olması da çok olumlu gördüğümüz bir şey.” değerlendirmesini yaptı.

Savunma Bakanları Kaikkonen ve Jonson da İsveç ile Finlandiya arasındaki yakın ilişkilere dikkat çekti.

Bakanlar, Kuzey Avrupa’nın savunma politikalarının önemine değinerek iş birliğine vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu