Haber

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Adayı Ertürk’ten Hazine Arazisinin Kiralanmasında Yolsuzluk İddiası: “Amaç Lavantalı Ekmek Değil, Hazine Arazisini Çöktürmek”

KEMAL ONUR ATALAY

İyi parti Aksaray Milletvekili Adayı Ali Abbas Ertürk, Armutlu köyündeki Hazine sitesinin lavanta dikmek için çok düşük bir bedelle AKP’lilere kiralandığını, valinin süreci iptal etmesine rağmen işgalin devam ettiğini iddia etti. Ertürk, “Amaç buraya lavanta dikmek değil, milletin hazine arazisi üzerine çökmektir” dedi. Hayvanlarının toprağa girmesi nedeniyle 1.5 milyon lira tazminat davası açılan Süleyman Tuğrul Elçi, “Lavanta bile yoktu, lavantanın kuru çöpü vardı. Benim yirmi yıllık birikimim bir milyon etmez” diyerek tepki gösterdi.

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Adayı Ali Abbas Ertürk, Aksaray’ın Armutlu köyündeki Hazine arazisinin kiralanmasıyla ilgili yolsuzluk iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Ertürk dedi ki:

825 ARALIK ARSA YILLIK MİKTARI 1400 LİRA

“Yaklaşık 2 yıl önce çarşaflı çarşaflı Türkiye’nin en büyük lavanta bahçesi ilan edilen lavanta bahçesindeyiz. Armutlu halkı yanımızda lavanta bahçesi diye geldiğimiz yerde lavanta yok ama bir avantajı var.Bu ilan eflatun değil avantaj olduğunu görüyoruz.Burası Armutlu’nun Eşeği.Ankara ilçesinde 825 bin metrekarelik bir alan.Üç yıl önce Ahmet Cemal Dinçay isimli bir vatandaş burayı kiralamış. yer.kim bu ahmet cemal dinçay 2015 sonrası ak parti gençlik kolları başkanı olan aksaraylı değil karamanlı arkadaş lavanta normal diyelim hazine arazisini kaç paraya kiraladı göre Aldığımız bilgilere ve inkar edilemeyen rakama göre Armutlu halkının malı olan bu 825 dönüm arazinin yıllık fiyatı 1.400 lira.Bu paraya TOKİ’de 80 metrekare 825 dönüm arazi kiralasın. 15 günlük evin kirasını ödeyemezsin. Bu parayla bir çuval para alamazsın.

“AMAÇ LAVANTA EKMEK DEĞİL, TOPRAK İNDİRMEK”

Önceleri İlknur İnceöz örneğine alıştık, bedelini ödediler mi bilmiyoruz. İnşallah bir açıklama yapılır. Ahmet Cemal Dinçay, burayı kiraladıktan sonra yaptığı duyuru ve lavanta bahçesi nitelemesi üzerine şirket hisselerinin bir kısmını AK Parti Milletvekili Adayı, eski İl Başkanı Hüseyin Altınsoy’un Milletvekili, AK Parti Aksaray İl Başkan Yardımcısı İbrahim Ulusoy adlı kişiye devreder. Başkan. Önce Hazine arazisini bedavaya kapatıyorlar, sonra AK Parti’nin il başkan yardımcısı ortak oluyor. Burayı ele geçirdikten sonra vatandaşlarımız olayı bize anlattı. Amaç buraya lavanta dikmek değil, milletin hazinesine çökmektir. Bahçe ve tel çit olmayınca vatandaşımızın haberi olmadığı için buraya bir çoban girip hayvanları otlatıyor ve bu vicdansızlar o vatandaşa yaklaşık 1.5 milyon tazminat ödüyor. Bu konuyla ilgilendik ve bilgi aldık, sözde iptal yazısı yazıldı. Ondan sonra bu firma tabii ki burayı gözüne kestirdi. Valilik iptal yazısı yazdıktan sonra bu arazinin etrafını tel örgülerle çevirdiler. Biz hukuk devleti isek, burası idari kararla iptal edilmişse ve siz burada çalışmaya devam ederseniz, adınız işgalci olur. Bu bir işgal! Hepimizin devlet hazinesi olan Armutlu vatandaşının hakkı şu anda AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve Karaman AK Parti Gençlik Kolları Başkanı’nın kurduğu şirket tarafından işgal edilmektedir.”

“OY TALEP ETMEK YERİNE BURADA DURABİLİRİZ”

30 yıl önce hazine arazilerine ev yapan vatandaşların sırf kafalarını soksunlar diye ev yaptığını belirten Ertürk, şunları kaydetti:

“Buraya koca bir belde kurulacak ama kimse parmağını kıpırdatmıyor. AK Parti’nin kendi köy temsilcisi il muhtarlarına iletmiş, vatandaş dilekçe yazıp valiliğe götürmüş burada bir işgal olmasın diye. Vali Bey. Armutlu’ya birkaç gün önce AK Parti’ye oy istemek yerine diledim.Keşke giderken buraya uğrasaydı.Buradan devlet kurumlarını davet ediyoruz; Hazinenin malına sahip çıkın, bu işgali durdurun!” . Kaşlı mı? Birileri vatanımıza ihanet ederken, birileri de hazinemize ihanet ediyor. Neden hiçbiriniz bu şehirde ses çıkarmıyorsunuz? Aksaray’ın taşını, toprağını müdafaa etmek, kollamak doğru milliyetçilik değil mi? Milliyetçilikten bunu anlamıyor muyuz ama bundan sonra yapacakları açıklama belli. Yine “Milli birliğimiz, vatan ve bayrak sevgimiz” diyecekler ama milletimizin hakkını, malını yağmalamaya devam edecekler.”

“GENÇLERE TARIMIN YERİNİ VERMEDİLER”

AKP Armutlu Gençlik Kolları Başkanı Rafet Asal şunları söyledi:

“Ben bu köyde yaşıyorum. Bizim işimiz tarım ve hayvancılık. Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmadığını Armutlu’da herkes bilir. Buraya gelmeye cesaret edemiyoruz çünkü etrafımızı sardılar.” Burası tel örgülü gençlere tarım arazisi vermediler. Biz Armutlu gençleri olarak yapacaklarımızı yapamadık. Ali Başkan “Kaleler tası tutanlara verildi, buranın etrafı tel örgülerle çevrildi. . Gelen hayvanlar bu araziye giremediler, girenlere 1.5 milyon tazminat davası açmaya çalıştılar. Hiçbir dilekçemize cevap gelmedi ama Sayın Cumhurbaşkanı buraya geldi. Benim için köyüme geldiyse tacımdır. Siyasi konuşmam gerekirse burada olmam ama hak ve adalet için buradayım. Ali Başkan’ın yanındayım ve biliyorum ki yarın ‘Onu Cumhurbaşkanlığı’ndan çıkaracağız’ diyecekler, umurumda değil.

“GENÇLER OLARAK BU ÇİTLERİ KIRACAĞIZ”

Köyüme gelip köyüm için emek verenlerin yanındayım, liderimizin yanındayım. Buradaki tüm genç arkadaşlarımla birlikte dilekçemizi valiliğe verdik. Daha önce dağıtıldığı gibi genç çiftçiler yesinler, gençlerimize de 20-50 dönüm arazi verilsin ki evlenince bir lokma ekmek yiyip tarlası olsun. Kirayı tekrar ödeyelim ama yapmadılar. Bir kişinin adına verdiler ve burada kar elde etmeye çalıştılar. Yaşlı amcalarım, genç arkadaşlarım buradalar, burada ekinler ektiğimizde hayvancılığa da katkı sağlamış olacağız. Arpa ve buğday ektiğimizde Türkiye ekonomisine katkı sağlamış olacağız ama liderimin dediği gibi çanakçılara verildi ve burası üç yıldır mağdur. Burası Armutlu köyü revası mı değil mi? Gençler olarak bu çitleri, engelleri yıkacağız. Devlet gereğince sürüp ekeceğiz derse, siz de yanlış yapıyorsanız kirayı ödemeye hazırız” dedi.

“20 YILLIK BİRİKİMİM 1 MİLYON DEĞİL”

Hayvanları toprağa girdiği için 1,5 milyon dolarlık tazminat davası açılan Süleyman Tuğrul Elçi, şunları söyledi:

“Ben besicilik yapıyorum, ödünç hayvan aldım. Karaman AK Parti Gençlik Kolları Başkanı buraya geldi. Benim hayvanlarım toprağa girdi girmedi ama gösterdiler. Lavanta bile yoktu sadece yosun vardı. kuru lavanta çöpü Ekmek yok, toprak sürmek yok tabi ki teşvik edildi Süleyman Tuğrul Elçi ‘nin koyunu toprağa girdi diye bir buçuk milyon dolarlık dava açıldım psikolojim bozuldu duyunca yaklaşık bir buçuk milyon.Benim yirmi yıllık birikimim bir milyon etmez.Savcılık takipsizlik kararı verdi savunma yazdık gittik geldik para harcadık Ali Abbas Önderim çözer bu işi, Umarım, “Yaşlıyım, istemiyorum ama köyde tarlası olmayan gençlere dağıtılsın.

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu