Ekonomi

Japonya faiz oranlarını çok düşük seviyelerde tutmaya devam ediyor

Investing.com – Japonya Merkez Bankası (BoJ), getiri eğrisi kontrolünün mevcut hızını korurken, ekonomik koşullarda yumuşama ve enflasyonda düşüş öngörerek Cuma günü faiz oranlarını son derece düşük tuttu.

BOJ, gösterge faiz oranıHisseyi -%0,1’de tuttu ve 10 yıllık devlet tahvili getirilerinin %0,5 ile -%0,5 aralığında işlem görmesine izin vermeye devam edeceğinin sinyalini verdi.

10 yıllık getiri, bu hareketin ardından %0,5 düşerek %0,424’e geriledi.

Banka ayrıca mevcut parasal gevşeme hızını sürdürdü ve borsa yatırım fonları ve Japon gayrimenkul yatırım yan kuruluşları almaya devam edeceğini söyledi.

2023 mali yılının ortalarına doğru “ılımlı” bir toparlanmaya işaret eden BOJ, Japon ekonomisinde bir miktar güçlenme öngördü ve ekonominin “potansiyel büyüme oranının üzerinde” büyüyeceğini söyledi.

Yine de banka, özellikle yavaşlayan küresel büyüme ve emtia fiyatlarında devam eden oynaklık nedeniyle Japon ekonomisi için belirsizliklerin devam ettiği konusunda uyardı.

BoJ’un Cuma günkü hamlesi; analistler, yeni Başkan Kazuo UedaBanka, yönetim altındaki güvercin duruşunda ani bir değişiklik için çok az yer gördüğünden, büyük ölçüde piyasa beklentileriyle uyumlu.

Yaklaşık iki aydır merkez bankasını yöneten Ueda da para politikasını hemen sıkılaştırmaya pek istekli görünmüyordu. Ancak BoJ’un yakın gelecekte, özellikle de enflasyon daha da yükselirken, eninde sonunda aşırı güvercin duruşunu gölgede bırakacağı konusunda uyardı.

Japonyada tüketici enflasyonu , özellikle elektrik fiyatlarında devlet teşviklerinin de yardımıyla son iki ayda bir miktar düşüş göstermiştir. Bununla birlikte, rakamlar hala BOJ’un %2’lik yıllık hedefinin oldukça üzerinde ve banka, enflasyonun bu yıl içinde tekrar yükselmesini bekliyor.

BOJ’un güvercin duruşu, yükselen enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını keskin bir şekilde artıran büyük küresel merkez bankalarının ortasında onu alt üst ediyor. Besledifaiz oranlarını bu yıl en az iki kez daha artırabileceğinin sinyallerini verirken. Avrupa Merkez Bankası(ECB) Perşembe günü oranları artırdı ve daha fazla zam geleceğinin sinyalini verdi.

Bu eğilim, Cuma günü dolar karşısında yaklaşık yedi ayın en düşük seviyesinde işlem görüyor. yenona çok baskı yap.

Ancak Japonya’daki gevşek nakit koşulları, başka yerlerdeki yüksek faiz oranlarından kaçan büyük miktarlarda yabancı sermayeyi cezbetti. Japonya borsalarıAynı zamanda 33 yılın en yüksek seviyesine ulaşan göz alıcı bir ralliyi de tetikledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu