Haber

Karayalçın: İmamoğlu neyi değiştirmek istediğini açıklamalı

Eski Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, önceki gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Milletvekili adaylarının ön seçimle belirlenmesi konusunda Kılıçdaroğlu ile görüştüklerini söyleyen Karayalçın, yerel seçimler öncesi CHP’nin kongreye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan Karayalçın, “Talebin tanımlanması gerekiyor. Neyi değiştirmek istiyoruz?” söz konusu.

İşte Karayalçın’ın röportajından bir bölüm:

Kılıçdaroğlu ile ne konuştunuz?

Ön elemenin bir zorunluluk olduğunu düşündüğümü belirttim. Ancak ön seçimden beklenenin gerçekleşmesi için üyelik ve teşkilat yapısının değiştirilmesi gerekiyor. Ancak final adaylığı yönteminin ne kadar olumsuz olduğunu gördük. 4 bin CHP milletvekili adayı olmak istedi. 4 bin kişinin ortasından 100-200 kişi seçildi. İki dakikalık bir görüşmeden sonra seçildi. Sanki sınava giriyormuş gibi… Çok yanlıştı.

Kılıçdaroğlu ne dedi?

Aynı düşünüyoruz. Ön eleme yapılacaktır. Bunun değerli bir başarı olduğunu düşünüyorum.

CHP neden başarısız oldu?

Düşük siyasi kapasite ile çalışıyoruz. Tam gelişmiş bir organizasyonun üç işlevi olduğunu düşünüyorum. Öncelikle partinin izleyeceği politikanın örgüt tarafından belirlenmesi gerekir. Danışmanlarımız ve teknisyenlerimiz tarafından belirlendiği ortaya çıktı. Bu ilk.

İkincisi, organizasyon tarafından adayların aday gösterilmesi.

Üçüncüsü bir broşür, bir afiş, bir pankart… CHP örgütleri sadece son söylediklerime karşı baskı yaptılar. Politika belirleme yok, aday belirleme yok. Bu da düşük kapasite getiriyor.

Bir kongreye ihtiyacım var mı?

Elbette var. Ve çok ihtiyacım var. Olağan bir toplantı yapılmalı ki bunları tartışalım.

Seçimden önce mi yoksa sonra mı yapılmalı?

Seçimden önce yapılmalı. Bu tartışmaları ilçe ve il kongrelerinde yapacaksak ortaya çıkan görüşlerin nihai karara dönüştüğü yer kongredir. Kongrenin seçim sonrasına ertelenmesi bu görüşlerin geçerliliğini yitirdiği anlamına geliyor. Bu endişeyi taşıyorum.

İkincisi, ittifak bitti. İttifak yapılsa bile büyük pazarlıklar olacak. HDP’nin durumunun ne olacağı belli değil. CHP’nin güçlü bir yerel yönetim bildirisi sunması gerekiyor.

CHP konut fiyatları ve kira konusunda ne yapacak? Batıkent gibi BM ödüllü bir projemiz var. Kentsel dönüşümde iki örnek projemiz var, Dikmen ve Portakal Çayı, bunu önermeliyiz. Gezi Direnişi, ‘kent hakkı’ kavramını ortaya çıkardı. Kent hakkını konuşmalıyız. Avrupa Yerel Yönetimler Şartı’nı nasıl yorumladığımızı ortaya koymalıyız.

İmamoğlu’nun değişiklik talebini nasıl yorumluyorsunuz?

Talep tanımlanmalıdır. Neyi değiştirmek istiyoruz?

Görünüşe göre, başkanlık değişikliği.

Ama bu açıklanmalıdır. Değiştirmek istediğimi söylüyorum.

TAM GÖRÜŞME

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu