İş

Kayseri iş dünyasından ‘finansman’ vurgusu

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kent ve ülke ekonomisindeki güncel gelişmeleri daha da değerli kılan Kayseri OSB Lideri Ömer Gülsoy, “İş dünyamız halen finansmana erişimde zorluk yaşıyor. Kredi mekanizmasının devreye girmesini kuvvetle bekliyoruz” dedi. OSB Başkanı Yalçın, “Yönetim olarak tek hedefimiz var: Bu şehre katkı sağlamak, ekonomisine katkı sağlamak, bu şehri kalkındırmak.” dedi.
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Temmuz ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan başkanlığında M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mehmet Yalçın’ın konuk olduğu toplantıya Lider Ömer Gülsoy, KTO Yönetim Kurulu Üyeleri, OSB Yönetim Kurulu Üyeleri Zafer Baktır ve Nuri Çetinçağlar, Denetim Kurulu Üyesi Mustafa Gengeç, Bölge Müdürü Abdulmenap Esko, KTO Meclis üyeleri ve Basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından görüşülen gündem maddelerinin kabulüne geçildi. Toplantıda ay boyunca gerçekleştirilen faaliyetlere de yer verildi.

Meclis toplantısında ülke gündemini, küresel, bölgesel ve ekonomik gelişmeleri değerlendiren ve Meclis üyelerine Oda’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, “Geride bıraktık. 15 Temmuz FETÖCÜ hain darbe girişiminin 7. yıl dönümü. Güçlü ekonomisi ve yüksek hedefleri olan Türkiye idealini sürdüreceğiz. Hain darbe girişiminin olduğu gece, milli irade dışında hiçbir iradeyi kabul etmeyeceğimizi, bugün de yarın da kabul etmeyeceğimizi söyledik.” ifadelerini kullandı.

“VERGİ Adil, Taban ve Tavana EŞİT OLMALI”

Son dönemdeki ekonomik gelişmelerin en değerli gündem maddesi olduğunu belirten Gülsoy, “Son dönemde yaşanan fiyat artışlarının ekonomimizdeki kayıt dışılığı artırmasından endişe duyduğumuzu belirtmeden edemiyorum. Üreticiler, emekçiler, bireyler ve işletmeler açısından çok adaletsiz bir tablomuz var. Bütçe disiplini adına dolaylı vergilere ağırlık vererek enflasyon üzerinde ilave baskı yaratmaktansa, verginin tabana ve tavana adil ve eşit bir şekilde dağıtılması daha makul bir politika olacaktır. Gelir vergisi dilimlerinin güncellenmesinden kamunun önemli tasarruf tedbirlerine kadar yeni ek tedbir ve düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerekiyor.” dedi.

Asgari fiyat vergi dilimlerine de değinen Lider Gülsoy, “SGK ile ilgili üst limitler buna göre düzenlenmediği için net ve brüt arasındaki fark olumsuz yönde ilerliyor. Asgari ücretteki artışı da dikkate alarak bu vergi dilimlerinin kayıplarımızı telafi edecek şekilde revize edilmesini talep ediyoruz.” söz konusu.

“PARA SIKIŞTIRMA ÜRETİM BANTLARINI YAVAŞLATMAMALI”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın fiyat istikrarının sağlanması ve finansal istikrarın güçlendirilmesi açısından faiz artışlarını değerli gördüğünü vurgulayan Gülsoy, “Faiz, kur ve enflasyon üçlüsü ne kadar değerliyse, üretim, istihdam ve istihdam üçlüsü o kadar değerlidir. ihracat da en az onun kadar değerli ve vazgeçilmezdir. . Mali sıkılaştırma üretim hatlarını yavaşlatmamalıdır. İyi işleyen bir kredi sistemi üretim, istihdam ve ihracat için olmazsa olmazdır. Ekonomik istikrarın temel yapı taşlarından biridir. Kredi sistemindeki bozulma sadece finansman ihtiyacı olan işletmeleri etkilemekle kalmıyor, domino etkisi ile tüm piyasada gerilemeler yaratabiliyor. Özet; Döviz kurlarının, faiz oranlarının ve enflasyonun sabit kalmasını bekliyoruz. Üretim, istihdam, yatırım ve ihracat odaklı yeni koruyucu tedbirlerin alınması ve mevcut tedbirlerin devam ettirilmesi gerekmektedir. Özellikle bir takım kolaylıklar, teşvikler ve takviyelerin ihracatı artırmasını ve artırmaya devam etmesini bekliyoruz. “ifadelerini kullandı.

“İŞ DÜNYAMIZIN FİNANSMANA ERİŞİM KONUSUNDA HALA ZORLUKLARI VAR”

İş dünyasının hala finansmana ulaşmada sıkıntı yaşadığını belirten Gülsoy, “Bu konuda yeni ve etkili mesajlar beklediğimizin altını çizmek isterim. Güçlü bir kredi mekanizmasının devreye girmesini bekliyoruz. Üretim ve ihracat olmadan ekonomik büyüme ve istikrarın sağlanamayacağını biliyoruz. İşletme sermayesine ihtiyacımız olduğunu belirtmek isterim. Bu noktada finans dünyasının reel kısmı güçlendirmesini bekliyoruz. Bankalar reel sektörle birlikte ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bu süreçte bankalarımızdan daha fazla destek bekliyoruz. Özel şubenin finansmana erişim kanallarının önündeki sorunları ve ekonominin büyümesini bu şekilde hızlı bir şekilde ortadan kaldırması mümkün olabilecektir. ” söz konusu.

“ENFLASYON VE CARİ AÇIK SORUNU AYNI ANDA ÇÖZÜLMELİ”

Önder Gülsoy, Yeni Ekonomi Modelinden akılcı ekonomi politikalarına geçişi temel alan istikrar programının kalıcı başarısı için enflasyon ve cari açık sorunlarının bir an önce çözülmesinin değerli olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: . “Bugün üç ana alanda açık veriyoruz: bütçe, cari işlemler ve dış ticaret açığı. İthalat ve ihracat arasındaki önemli fark, ekonomide aranan istikrar için büyük risk oluşturmaktadır. Bu tabloda üretimden ihracata her alanda verimliliği artırmak önceliğimiz olmalıdır. Aynı zamanda enflasyon ile en iyi çaba yöntemi işletmelerde verimlilik artışı ve işlerde katma maliyetten geçmektedir. “

“ORTA ANADOLU ÜRETİM HAVZASINI MUTLAKA HAYATA GEÇİRMELİYİZ”

Önder Gülsoy, yaptığı konuşmada deprem felaketinin etkilerine değinerek, “Marmara Havzası doldu. Olası bir deprem bizim felaketimiz olur. Bu nedenle Orta Anadolu Üretim Havzasını bir an önce hayata geçirmeliyiz. Şehrin tüm dinamikleri ile birlikte sahip çıkacağız ve önünü açacağız” dedi. terimleri kullandı.

“KARAYOLU OLURSA İHRACATI İKİYE KATLAYACAĞIZ”

Kayseri’nin 2022’de 4 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirdiğini belirten Önder Gülsoy, “Ben bunu hep söylüyorum. ‘Ulaşımsız ticaret olmaz’ Şehrimizin demiryolu ve hava taşımacılığı alanında yatırımlara ihtiyacı var. Ulaşım sorunlarımız çözülür, karayolu bağlantılarımız yapılırsa ihracatımızı ikiye katlarız. Yabancı yatırımcıyı çok daha rahat şehrimize getirebiliriz. Bu noktada her türlü işbirliğine hazırız. Kayseri İş Dünyası olarak yeni seçilen Milletvekillerimiz ve Bakanlarımızın karayolu bağlantı yolları, demiryolu taşımacılığı ve gümrüklü hava kargo taşımacılığından en değerli ve acil beklentimizi bir an önce gerçekleştirmek için gerekli çalışmaları yapacaklarına olan güvenimiz tamdır.” dedi.

haber-taskopru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu