Ekonomi

Küpeli: 550 milyon dolarlık net borcumuz var

Aydem Güç CEO’su İdris Küpeli, Bloomberg HT’ye Davos gündemini değerlendirdi.

Davos’ta bu yıl jeopolitik risklerin geçen yıla göre daha az tartışıldığını belirten Küpeli, Zirve’de yapay zekanın ön plana çıktığını kaydetti.

“Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımları kurulu gücün yüzde 50’sini aştı.” diyen Küpeli, rüzgar yatırımlarında çok önemli bir potansiyelin bulunduğunu sözlerine ekledi. Geçen yıl tamamlanan güneş ve rüzgar santralleriyle toplam konsey gücünün yaklaşık 1200 megavat’a ulaştığını kaydeden Küpeli, 500 megavatlık güneş ve rüzgar yatırımlarını 2024 sonuna kadar tamamlayacaklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en büyük hibrit güneş enerjisi santralini Uşak’ta tamamladıklarını kaydeden Küpeli, “Hibrit güneş enerjisi santralleri kurmaya devam edeceğiz. Hedefimiz kapasitemizi 2 bin megavata çıkarmak. Bu muhtemelen 2026-2027’yi vuracak. “İlk hedefimiz 500 megavat depolamalı güneş ve rüzgar santrallerini tamamlamak” dedi.

Bilançodaki döviz kırılganlığını değerlendiren Küpeli, “Yenilenebilir enerjide tek kredimiz 750 milyon dolarlık Eurobond kredisi. 2 yıl önce yapmıştık. “Eldeki nakitle yaklaşık 550 milyon dolarlık net borç oranımız var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu