Teknoloji

Mars helikopterinin son fotoğrafı Ingenuity, neden artık uçamadığını gösteriyor

NASA’nın Ingenuity helikopteri 72. uçuşunu sert bir acil inişle tamamladı ve yerden yaklaşık 3 metre yükseklikte uçarken gezici Perseverance ile teması kesildi. Bağlantı yeniden kurulmasına rağmen NASA, yaklaşık 1000 günlük hizmetten sonra söyledi Ingenuity’nin son uçuşunu yaptığını ve görevin bittiğini doğrulayan görüntüler gördüklerini duyurdu. . Bu son görüntüler artık internette paylaşıldı ve durumun Ingenuity için pek de iyi görünmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Gezicinin aksine bu küçük helikopter selfie çekemiyor ve Perseverance şu anda helikopterin fotoğrafını çekemeyecek kadar uzakta. Ancak ekip, helikopterin rotorlarını incelemek için güneş ışığını kullandı ve helikopterin gölgesindeki sorunu tespit edebildi. Bu görüntülere göre pervane kanadı hasar görmüş. 18 Ocak’ta konumunu belirlemek için havada süzüldüğü 72. uçuş, Ingenuity’nin son uçuşuydu.

NASA ayrıca, helikopterin Aralık ayındaki 70. uçuşu sırasında yaklaşık 40 feet yükseklikten çekilen, dalgalanan kum tepelerinin inanılmaz yeni bir fotoğrafını da paylaştı. Bu fotoğraf, helikopterin üzerinden geçtiği en geniş kumlu araziyi gösteriyor.

Bir görevi bitirmek üzücü olsa da, Ingenuity’nin gerçekten dikkate değer bir işe sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Ingenuity, başka bir gezegende uçan ilk araçtı ve başlangıçta yalnızca 30 günde beş planlı test uçuşu için tasarlanmış bir prototipti. Ancak o kadar iyi çalıştı ki Perseverance’ın araştırma ortağı oldu ve gezicinin önüne geçerek arazinin kuşbakışı görüntülerinin keşfedilmesine olanak sağladı.

Bu “küçük helikopter” toplamda iki saatten fazla uçtu ve 17 kilometreden fazla yol kat etti. Planlamada beklenenin yaklaşık beş katı kadar, maksimum 24 metre yüksekliğe çıkmayı başardı. Ingenuity, gerçek dış gezegenlerde çalışacak araçlarda öncü oldu ve sağladığı bilgiler sayesinde artık daha fazla gezici geliştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu