Ekonomi

Memur-Sen Toplu İş Görüşmelerinde Beklentileri Açıkladı

Memur-Sen, 7. Dönem Toplu İş Sözleşmeleri çerçevesinde, sözleşme görüşmelerinde memurların beklentilerini içeren bir araştırma anketi yayınladı.

Milyonlarca kamu görevlisinin ilgiyle takip ettiği 7’nci Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde kamu patronu ilk teklifini yaptı. Yetkili konfederasyon olarak toplantılarda memurları temsil eden Memur-Sen, Merkez Bankası enflasyon tahminlerinin de altında kaldığını belirterek teklifi kabul etmedi. Bunun üzerine Memur-Sen, yaptığı anketin sonuçlarını kamu görevlileriyle paylaşarak teklifin revize edilmesini istedi.

Dijital ortamda gerçekleştirilen ve araştırma katmanlı tesadüfi örnekleme tekniği ile gerçekleştirilen ankette kıdem, cinsiyet ve hizmet kolu bölümlerine göre seçilen 50 bin kamu çalışanı sözleşmeden beklentilere ilişkin soruları yanıtladı. Buna göre, Memur-Sen’in sosyal yardım hisse teklifine kamu görevlilerinin katkı oranı yüzde 89 olurken, Memur-Sen, “Kamu görevlilerinin her toplu iş görüşme döneminde devletten talep ettiği ve devletin yapmak zorunda olduğu sosyal yardımdır. son iki yıldır toplu iş sözleşmesi dışında yasal düzenlemeler Enflasyonist ortamdan pay talebi haklı çıkmış ve her toplu sözleşmede olduğu gibi sürekli teklif haline gelmiştir.

“Sayyanen, zamların memur emeklilerine verilmemesi emeklilik kararlarını olumsuz etkiliyor”

Araştırmada, düzenli olarak yapılan 8 bin 77 liralık ödemenin emekli maaşlarına yansımaması nedeniyle, memur maaşları ile emekli aylıkları arasında ciddi fark olduğu ve bu farkın memurları nasıl etkilediği de soruldu. Buna göre kamu görevlilerinin yaklaşık yüzde 80’i zamların emeklilere verilmemesinin emekli memurların emeklilik kararlarını olumsuz etkilediğini düşünüyor.

“Kamu görevlilerinin en çok istediği yardım eş yardımı”

Araştırmaya göre kamu görevlilerinin artırmak istediği yardım kalemleri arasında yüzde 40 ile eş yardımı ilk sırada yer alırken, bunu yüzde 24 ile doğum, evlenme ve ölüm yardımı ve yüzde 16 ile kreş yardımı takip ediyor.

“Yükseltme ve Unvan Değiştirme Sınavına Memurdan Destek”

Memur-Sen’in kamuda yükselme ve unvan değiştirme sınavlarının karmaşık ve çetrefilli durumuna karşın en az üç yılda bir yapılması yönündeki önerisi yüzde 65 oranında destek gördü. katılımcılar. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu