Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanlığı Erzincan Ballı Barajı ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamanın yaygınlaştırılması, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım alanlarından en yüksek faydanın sağlanması, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırılması, yerleşim yerlerinin ve tarım arazilerinin sel riskine karşı korunması için var gücüyle çalışıyor. Ayrıca sahip olduğu yönetim anlayışı ile suyun her damlasına sahip çıkmaktadır.

“2025’te su tutacak”

Erzincan Ballı Barajı’nda çalışmalar devam ediyor. Gövde dolgu üretimlerinin devam ettiği projede yüzde 40’lık fiziki gerçekleşme oranı aşılırken, DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyledi. Barajın 2025 yılında su tutmayı hedeflediklerini açıkladı.

Erzincan Ballı Barajı’nda şu anda gövde dolgu ve enjeksiyon imalatlarının devam ettiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Kaya ocağı ulaşım yolu, kret ulaşım yolu ve memba batardosunun inşaatını tamamladık. Ayrıca derivasyon tüneli imalatını da bitirdik. 1 Milyon 350 Bin m3’lük gövde dolgusunun 320 bin m3’ünü (%24) tamamladık. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. 2025 yılında projeyi bitirerek barajda su tutmayı hedefliyoruz” dedi.

Erzincanlı üreticiye yılda 58 milyon TL ek gelir

11 bin 570 dönüm arazinin sulama suyunu sağlayacak olan Ballı Barajı’nın bölge tarımı için büyük değer taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Baraj sayesinde modern sulama ihtiyacını karşılayacak olan yerel çiftçinin sulama maliyeti düşecek ve 11 bin 570 dönüm arazide verim artacak. Tarıma geçişle birlikte çiftçilerimiz farklı ürünler ekebilecek. Kazançları artacaktır. Erzincan’daki üreticiler 2023 rakamlarıyla yılda yaklaşık 58 milyon TL daha fazla kazanacak” dedi.

“9,95 milyon m3 su depolayacak”

Temelden 93,50 metre yükseklikte olan Erzincan Ballı Barajı’nda; gövde Beton Kaplamalı Kaya Dolgu tipinde tasarlanmıştır. 9,95 milyon m3 depolama hacmine sahip olacak baraj, 11 bin 570 dekar araziyi sulama suyu sağlayacak. – ERZİNCAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu