Teknoloji

Türkiye uzayın havasını araştırmaya hazırlanıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı politikalar doğrultusunda Ulusal Uzay Programını uygulayan Türkiye Uzay Ajansı (TUA), belirlediği 10 hedefe ulaşmaya odaklandı.

“Uzay havası veya meteoroloji alanına yatırım yaparak uzaydaki yetkinliğin artırılması” programının amacına yönelik bir yol haritası da belirlendi. Bu kapsamda uzay havasındaki değişikliklerin etkilerini izlemek ve modellemek amacıyla “Uzay Hava Durumu Uygulama Merkezi” (UHUM) kuruluyor. Merkezin 2025 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

UHUM’un dağınık akademik çalışmaları desteklemesi ve entegre etmesi, uzay havası, yakın uzay nesnelerinin izlenmesi, uzay ortamı simülasyonları gibi akademik çalışmalar ve hizmetler arasındaki bağlantıyı kurması, hizmetlerin sürekliliğini sağlaması ve uluslararası organizasyonlarda Türkiye’yi temsil etmesi amaçlanıyor. .

UZAYIN HAVA DURUMUNDAKİ DEĞİŞİKLİKLER KESİNTİLERE NEDEN OLABİLİR

Uzay fiziğinin bir parçası olan uzay havası, Güneş Sistemindeki değişen koşulları inceliyor. Buradaki fiziksel olaylar öncelikle uyduların ömrünü etkilerken, aynı zamanda uyduların sağladığı iletişim, navigasyon gibi hizmetlerde aksamalara veya kesintilere de neden olabiliyor.

Güneş fırtınaları Dünya’da elektrik iletim sistemlerinin arızalanmasına ve geniş alanlarda uzun süreli elektrik kesintilerine neden olabileceği gibi iletişimden jeofizik ölçümlere ve hatta iklime kadar pek çok konuyu da etkileyebilir. Bu nedenle uzay havasının her zaman izlenmesi, varsayılması ve fiziksel olayların daha iyi anlaşılması gerekir.

Çeşitli uluslararası kuruluşlar ve bazı ülkeler bu amaçla merkezler ve projeler oluştururken uzay havası konusunda da hizmet vermektedir. Türkiye’de uzay havası, bilim ve astrofizik alanındaki çalışmaları koordine edecek, temel hizmetleri verecek ve uluslararası işbirliği faaliyetlerini yürütecek bir merkez ihtiyacı UHUM ile karşılanacak. Buradaki çalışmaların üniversitelerin ve araştırma kurumlarının uzay havası konusundaki çalışmalarına destek vermesi ve uzayda yapılacak deneylere yönelik projeler oluşturması öngörülüyor.

EN YAKIN AMAÇ “UZAY GEZGİSİ”

Bu yıl Türkiye’nin ilk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever olarak belirlenirken, programın en yakın hedeflerinden biri de “Uzaya bir Türk vatandaşı göndermek” oldu. Alper Gezeravcı’nın 2024 yılı başında uzay yolculuğuna çıkması planlanıyor.

“Ay ile ilk temasın kurulması”Bu hedef kapsamında 2026 yılında sert inişin, takip eden yıllarda ise yumuşak inişin gerçekleşmesi bekleniyor.

Program kapsamında yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek bir marka oluşturmak, Türkiye için bölgesel konumlandırma ve zamanlama sistemi geliştirmek, uzaya erişim sağlamak ve uzay limanı işletmesi kurmak, astronomik gözlemlerde ve uzay nesnelerinin yer takibinde ülkeyi daha üst bir seviyeye taşımak. Ülkede uzay endüstrisi ekonomisinin geliştirilmesi ve uzay teknolojisi geliştirme bölgesinin kurulması da hedefler arasında yer alıyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu