Ekonomi

Wolfe Research, başlangıç maliyetleri ve marjlara ilişkin endişeler nedeniyle Intel hisselerinde düşüş eğilimi gösteriyor

Çarşamba günü Wolfe Research, Intel (NASDAQ:INTC) Corporation (NASDAQ:INTC) hisseleri için underperform notunu 31,00 $ sabit fiyat hedefiyle korudu. Firma, başlangıç maliyetleri ve dış kaynak kullanımının 2025 takvim yılı (CY25) boyunca teknoloji devinin kar marjları üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri vurguladı.

Firmanın analizi, Intel yönetiminin başlangıç maliyetlerinin 2024 takvim yılında (CY24) zirve yapmasını beklerken, bu giderlerin CY25’te önemli bir zorluk oluşturmaya devam edeceğine işaret etti. Ayrıca, 2025’in ikinci yarısında (2Y25) Intel’in 18A işlemci üretiminin artmasının, CY26’ya kadar kâr ve zarar tablosuna önemli bir fayda sağlaması beklenmiyor. Bu, daha büyük hacimli işlemci karolarının harici üretimden dahili üretime geçmesinin öngörüldüğü zamandır.

Wolfe Research’ün açıklamasında, CY24’te başlangıç maliyetlerinin ve dış kaynak kullanımı baskılarının zirveye ulaşmasının, bir sonraki yıl için marjlarda bir miktar artışa yol açabileceğinin altı çizildi. Ancak firma, devam eden bu maliyet faktörleri nedeniyle Intel’in yakın vadeli finansal görünümü konusunda temkinli olmaya devam ediyor.

InvestingPro Analizleri

Wolfe Research’ün Intel Corporation (NASDAQ:INTC) için verdiği underperform notu ışığında, InvestingPro verileri ve ipuçları yatırımcılar için ek bağlam sağlıyor. Intel’in mevcut Piyasa Değeri 187,05 milyar $ olup, 108,68 gibi yüksek bir Fiyat/Kazanç (F/K) Oranına sahiptir ve bu oran 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki aya göre ayarlandığında 116,94’e yükselmektedir. Aynı dönemdeki %14,0’lık gelir düşüşüne rağmen, şirket 2023 yılının ilk çeyreğinde %9,71’lik bir çeyreklik gelir artışı kaydetti.

InvestingPro’nun öne çıkan iki ipucu, Intel’in bu yıl beklenen net gelir artışı, ki bu da kârlılıkta olumlu bir dönüşe işaret edebilir ve Yarı İletkenler ve Yarı İletken Ekipman sektöründe önde gelen bir oyuncu olarak statüsüdür. Sonuncusu, şirket Wolfe Research tarafından vurgulanan başlangıç maliyetleri ve dış kaynak kullanımı zorluklarını aşarken özellikle önemlidir. Ayrıca, Intel’in 33 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürmesi, mevcut finansal baskılara rağmen şirketin hissedar getirilerine olan bağlılığının bir işareti olabilir.

Daha derin bir analiz arayan yatırımcılar için Intel’in değerleme katları ve kârlılık tahminleri hakkında daha fazla InvestingPro İpucu mevcut. Daha fazla uzman tavsiyesi için InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim almak için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanın. Bu bilgiler sayesinde yatırımcılar, Wolfe Research notunu şirketin piyasa performansı ve gelecek beklentileriyle karşılaştırarak Intel’in finansal durumunu daha iyi anlayabilirler.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu