Haber

Zelenskiy: “Ukrayna, tahıl ihracatına yönelik her türlü kısıtlamanın sürdürülmesine kesinlikle karşıdır”

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’nın tahıl ihracatına yönelik kısıtlamalarının devamına karşı olduklarını belirterek, “Ukrayna ve ortak Avrupa vakıfları için tahkim mahkemelerinde mücadele etmek gerekiyorsa bunu da yaparız. eğer istemiyorsak.” söz konusu.

Zelenskiy, internet üzerinden katıldığı Üç Deniz Girişimi Zirvesi’nde güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avrupa’daki siyaseti değerlendiren Zelenskiy, Avrupa’da siyasetin özüne aykırı olduğunu, ortak yükümlülükleri ve maliyetleri göz ardı ettiğini, bu nedenle herkesin zarara uğradığını savundu.

AB’nin, Ukrayna’dan 5 ülkenin tahıl ithalatına kısıtlama getirdiğine işaret eden Zelenskiy, “Ukrayna, gelecekte tahıl ihracatına yönelik herhangi bir kısıtlamanın sürdürülmesine kesinlikle karşıdır. Ukrayna’nın ihracatına yönelik herhangi bir kısıtlama, Rus teröristlerin yol açtığı yıkımın daha da büyümesi anlamına gelir. ” değerlendirmesini yaptı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na seslenen Zelenskiy, ülkesinin serbest rekabete müdahale etmediğini vurgulayarak, “Bize verilen sözlerin, Ortaklık Anlaşması’nın ve serbest piyasa koşullarının ihlalini kabul etmeyeceğiz. Avrupa kurumları bunu yapmamalı” dedi. Avrupa’da hayal kırıklığını artırıyoruz ve biz de vaatlere olan inancımızı artırmalıyız.” dedi.

Ukrayna’nın sahada Avrupa değerleri için mücadele ettiğine işaret eden Zelenskiy, “Ancak Ukrayna ve ortak Avrupa vakıfları için tahkim mahkemelerinde çaba göstermemiz gerekiyorsa bunu istemesek de yaparız. Gerekirse uluslararası kuruluşların platformlarında da çaba göstereceğiz.” sözlerini kullandı.

Haziran ayında AB, Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan’ın Ukrayna’dan tahıl ürünleri ithalatına yönelik kısıtlamasını 15 Eylül’e kadar uzattı.

haber-kadirli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu