Haber

Zelensky’nin ortasında Papa Francis ile görüşme

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de başlayan Ukrayna saldırısının ardından ilk kez Roma’yı ziyaret eden Zelenskiy, İtalya temaslarını tamamladıktan sonra Roma’nın komşusu olan Vatikan Şehir Devletine giderek Papa Francis ile görüşmeye geldi.

DEVAM EDEN SAVAŞ KONUŞUYOR

Vatikan Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, ” Papa ile Cumhurbaşkanı arasındaki görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. Görüşmenin konuları arasında devam eden Ukrayna savaşının yol açtığı insani ve siyasi durum da yer aldı.‘ kullanıldı.

Papa’nın savaşın başından bu yana savaşın durması için birçok çağrıda bulunduğunu hatırlatarak, ” Her iki lider de insanları desteklemek için insani yardım çabalarının sürdürülmesi gereği konusunda anlaştılar. Papa, özellikle çatışmadan etkilenen en savunmasız insanlara ve masum kurbanlara yönelik insani jestlere acil ihtiyaç olduğunu vurguladı.‘ bilgisi verildi.

“RUSYA’DAN YANLIŞLARI KISALAMASINI İSTEDİM”

Görüşmeye ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulunan Zelenskiy, şunları söyledi: Milyonlarca Ukraynalının yaşadığı trajediye kişisel ilgisi için kendisine minnettarım. Ukrayna’dan sürgün edilen çocuklardan bahsettim. Onları eve getirmek için her türlü çabayı göstermeliyiz. Rusya’dan Ukrayna’da işlenen suçları da kınamasını talep ettim. Çünkü mağdur ile saldırgan arasında eşitlik olamaz. Adil bir barışa ulaşmanın tek etkili yolu olan barış formülümüzden bahsettim ve uygulanmasına katılmayı teklif ettim.dedi.

Zelenskiy ve Papa Papa Francis, 8 Şubat 2020’deki son görüşmelerinden bu yana Vatikan’da ilk kez bir araya geldi. Zelenskiy’nin yarın Almanya’ya geçmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu