Haber

ABD’de yapılan ankete göre Demokrat adaylar arasında Biden önde

YENİ ABD’de yapılan anket, 2024 başkanlık seçimleri için Demokrat adaylar arasında Başkan Joe Biden’ın avantajlı olduğunu gösterirken, seçmenin yeni transfer için yaşlı Başkan’a yönelik olumsuz bakışını da gözler önüne serdi.

CNN’in 17-20 Mayıs tarihlerinde yaptırdığı ankette, adaylık yarışına Demokrat rakiplerinin önünde başlayan Biden’ın yeniden seçilmesine ilişkin genel seçmenin olumlu görüşünde azalma olduğu belirlendi.

Anket sonuçlarına göre Amerikalıların yalnızca üçte biri (yüzde 33) Biden’ın 2024’teki zaferinin ülke için bir adım ileri veya zafer olacağını söylerken, Aralık 2022’de yüzde 42 olan Demokrat Lider hakkında olumlu görüşler düştü. Mayıs ayında yüzde 35’e e reddetti.

Amerika’daki tüm seçmenler üzerinden yapılan anket değerlendirmesinde, katılımcıların yüzde 66’sı Biden’ın yeniden ABD Lideri seçilmesinin ülke için ya bir gerilemeye ya da bir felakete yol açacağı görüşüne destek verdi.

Aynı anketin sonuçları, Biden’ın ABD Başkanı olarak yüzde 40 güven oyu aldığını gösterdi.

Ankete katılan Demokrat ve Demokrat eğilimli seçmenlerin yüzde 60’ı Biden’ı, yüzde 20’si avukat Robert F. Kennedy’yi ve yüzde 8’i yazar Marianne Williamson’ı 2024 başkanlık seçimlerinde partilerinin adayı olarak görmek istediklerini belirtti. Kalan yüzde 8 ise “başka birini” destekleyeceğini söyledi.

gazipasaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu