Ekonomi

AB’den Latin Amerika ve Karayip ülkelerine 45 milyar avroyu aşkın yatırım planı

Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu Başkanı Ursula von der Leyen, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu’na (CELAC) 45 milyar avronun üzerinde yatırım yapılmasının planlandığını bildirdi.

AB-Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Zirvesi’nde konuşan von der Leyen, AB’nin “Global Gateway” projesi kapsamında Latin Amerika ve Karayip ülkelerine toplamda 45 milyar avroyu aşan yatırım paketi tahsis ettiklerini bildirdi.

Von der Leyen konuşmasında, “Bugün Latin Amerika ve Karayipler’e yönelik yatırım gündemimizi başlatmaktan memnuniyet duyuyorum. Global Gateway bayrağı altında, 45 milyar Euro’nun üzerinde yüksek kaliteli Avrupa yatırımını Latin Amerika’ya getirmeyi teklif ediyoruz. ve Karayipler.” ifadesini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı von der Layen, “Temiz hidrojenden kritik ham maddelere, yüksek performanslı bilgi kablosu ağından en gelişmiş mRNA aşılarının üretimine kadar 135’ten fazla proje yolunda ilerliyor” dedi. söz konusu.

Latin Amerika ile Avrupa kıtaları arasındaki ilişkinin son derece derin olduğunun altını çizen von der Leyen, AB ile CELAC ülkeleri arasındaki toplam ticaret hacminin son 4 yılda yaklaşık yüzde 40 arttığını belirtti.

Von der Leyen, AB’nin CELAC ülkeleriyle ticari bağlarını geliştirmeyi hedeflediğini belirterek, “Sadece bazı tarihi ticaret anlaşmalarını sonuçlandırmaya değil, halihazırda sahip olduğumuz anlaşmaları modernize etmeye de yakınız. Bunu Şili (ticaret anlaşması) ile hallettik. ) Yarın imzalayacağız. Arjantin ile anlaştık. İmzaladık. Meksika’yı da sabırsızlıkla bekliyoruz.” Sözlerini kullandı.

Arjantin Devlet Lideri Alberto Fernandez, AB ve Latin Amerika ülkeleri arasındaki ticaret ve yatırım çıkarlarının her iki tarafın çıkarlarına hizmet edecek şekilde geliştirilmesinin son derece değerli olduğunu kaydetti.

Fernandez, ülkesinin bir borç kriziyle karşı karşıya olduğunu belirterek, “Ülkemiz, geleceği ve umudu gerçekten güvence altına almamızı sağlayacak herhangi bir borç yapılandırmasından geçmedi. Karayipler dünyanın en borçlu bölgeleri.” değerlendirmesini yaptı.

Arjantin Devlet Başkanı Fernandez, “Anlaşmadan her iki tarafın da yararlandığı bir birliğe ihtiyacımız var. Taraflardan yalnızca biri yararlanırsa, bu açıkça amaca hizmet etmez” dedi. yorumunu yaptı.

CELAC Ciro Lideri St. Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves, Ukrayna’nın insanların hayatını kaybettiği tek savaş ve çatışma bölgesi olmadığını hatırlatarak, “Haiti halkı, Filistinliler, Afrika’nın çeşitli bölgelerindeki nüfus, Ortadoğu ve Asya’nın daha acil sorunları var.” sözlerini kullandı.

AB Konseyi Lideri Charles Michel yaptığı konuşmada Ukrayna’daki savaşa karşı birlikte hareket etmenin önemine işaret ederek, “Rusya’nın kazanmasına neden izin vermeyelim? Çünkü bu, çok taraflı kurallara dayalı sisteme karşı bir felaket reçetesi olur. ” söz konusu.

Mevcut finansal sistemi iyileştirmeyi ve daha adil hale getirmeyi hedeflediklerini kaydeden Michel, CELAC ülkelerini zengin ve fakir arasındaki uçurumu kapatacak yeni bir küresel finansal sistem oluşturmak için işbirliği içinde çalışmaya davet etti.

AB ve CELAC, 1 milyarın üzerinde bir nüfusu temsil ediyor

AB ile Latin Amerika ve Karayip ülkeleri arasındaki ticaret ve yatırımları artırmak amacıyla Brüksel’de bir zirve yapılıyor.

Yarın devam edecek olan iki günlük zirveye AB Konseyi Lideri Charles Michel, CELAC Ciro Lideri St. Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves’in katılacağı zirveye AB üye ülkeleri ile Latin Amerika ve Latin Amerika’yı temsil eden 60 lider ve hükümet temsilcisi başkanlık ediyor. Karayip ülkeleri.

Zirve kapsamında 27 AB üyesi ülkenin ortasında karşılıklı bağlantıların geliştirilmesi, küresel barış ve istikrarın sağlanması, ticaret ve yatırımların artırılması, ekonomik kalkınmanın desteklenmesi ve iklim değişikliği ile mücadele gibi bir dizi objektif konuda görüş alışverişinde bulunulacak. eyaletler, 33 Latin Amerika ve Karayip ülkesi.

Ayrıca doruk, CELAC ülkeleri ortasındaki mevcut finansal altyapının iyileştirilmesi, araştırma ve yeniliğin desteklenmesi ve halkın adalet ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması için işbirliğinin artırılmasına odaklanacak.

EU-CELAC ülkeleri toplam ticaret hacmi 369 milyar avro

CELAC ülkeleri, 600 milyon AB ülkesi ve 450 milyon AB ülkesi olmak üzere toplamda 1 milyarı aşan nüfusuyla dünya ekonomisinde toplam yüzde 21 paya sahip.

Toplam enerji üretiminde yenilenebilir enerjinin yüzde 60’tan fazla payına sahip olan CELAC ülkeleri, dünyadaki biyolojik çeşitliliğin yüzde 50’den fazlasına ev sahipliği yapıyor.

CELAC ülkeleri de dünya gıda üretiminin yüzde 14’ünü gerçekleştiriyor ve uluslararası tarım ürünleri ticaretinde yüzde 45’lik paya sahip.

AB ile CELAC ülkeleri arasındaki toplam mal ve hizmet ticareti 2013’ten 2021’e yüzde 39 artarak toplam 369 milyar avroya ulaştı.

AB’nin CELAC ülkelerine yaptığı yatırımlar aynı dönemde yüzde 45 artarak toplam 693 milyar Euro’ya ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu