Teknoloji

Alman otomotiv endüstrisinde kriz! Endişeler artıyor

Alman otomotiv bölümünün önde gelen markalarının araç üretimi yüzde 50 azalırken, yetkililerin endişeleri arttı.

Ekonomistlerin öngördüğünden çok daha hızlı olan Alman sanayi üretimindeki düşüş, üretimin bu yılın sonunda tekrar daralması ve potansiyel olarak yeniden resesyona girmesi riskini artırıyor.

Ülkenin en büyük otomobil üreticileri olan Volkswagen, Mercedes, BMW ve Audi’nin üretimi önemli ölçüde azaldı.

Sektör krizden çıkamadı

Arz sıkıntısı, chip krizi ve Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş nedeniyle sektörün krizden çıkamadığı bildirildi.

Almanya’nın önde gelen dört otomobil markası, 2023’ün ilk beş ayında koronavirüs krizi öncesine göre yarım milyon daha az araç üretti.

BMW’de üretim yaklaşık yüzde 10 azalırken, Mercedes’in ilk 6 ayda ürettiği araç sayısı Avrupa genelinde yüzde 30 azalarak 627 binden 434 bine geriledi.

Ekonominin yaklaşık %5’ini oluşturan Alman otomobil endüstrisi, pandeminin darbesi ve zarar görmüş tedarik zincirlerinden kurtulma mücadelesi veriyor.

Alman Otomotiv Endüstrisi Derneği’ne göre, yılın ilk yarısında yaklaşık 2,2 milyon otomobil üretim hatlarından çıktı.

Bu, 2022’nin bire bir turuna kıyasla önemli bir artış olsa da, üretim hala 2019’un ilk yarısına göre %10 daha düşük. Uzmanlara göre üretimin pandemi öncesi seviyelere ulaşması biraz zaman alabilir.

Volkswagen’in de başı dertte

Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen, en büyük pazarı olan Çin’deki durgun satışlarla boğuşuyor ve yerel rakiplerine yeniliyor.

Şirket, ilk çeyrekte Çin’deki teslimatlarında %14,5’lik bir düşüş bildirdi. Genel olarak Nisan ve Mayıs aylarında toparlanma yaşayan markanın teslimatları, 2022’nin aynı dönemine göre hala yüzde 1,2 daha düşük.

Alman Motorlu Ticaret Merkezi Derneği (ZDK) Başkan Yardımcısı Thomas Peckruhn, şube genelinde elektrikli otomobil siparişlerinin bir önceki yıla göre yüzde 50’ye kadar daha düşük olduğunu söyledi.

Siparişler azalıyor

Alman Otomotiv Endüstrisi Derneği lideri Hildegard Müller, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Genel ekonomik durum ve gelen siparişlerin gelişimi dikkate alındığında, yüksek büyüme oranlarının yakında yavaşlaması beklenebilir. Gelen yüksek siparişler giderek azalmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu