Haber

Almanya’da Sol Partiden İstifa Eden Milletvekili Yeni Parti Kuracak

Almanya’da Sol Parti’den istifa eden milletvekili Sahra Wagenknecht, yeni parti kuracağını duyurdu.

Wagenknecht, yeni partinin kuruluşunu duyurmak için Berlin’de, Sol Parti Bundestag Grubu eski Eşbaşkanı Amira Mohamed Ali, Federal Meclis milletvekili Christian Leye, işadamı Ralph Suikat ve Sol Parti’nin Kuzey Ren eski yöneticisi Lukas Schön ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. -Vestfalya eyalet teşkilatı.

Dünyada gerilimi tırmandırabilecek siyasi krizler ve savaşlar olduğuna dikkat çeken Wagenkencht, “Tam şu anda Almanya tarihinin en kötü hükümetine sahip.” söz konusu.

Wagenknecht, Alman hükümetinin plansız bir yönetim sergilediğini belirterek, “Bu durum pek çok insanı tedirgin ediyor. Kimi seçeceklerini bilmiyorlar ya da çaresizlikten aşırı sağı seçiyorlar. Parti kurmaya karar verdik çünkü bu eğilimin olamayacağına inanıyoruz.” devam etmek.” sözlerini kullandı.

Wagenknecht, hükümetin dış, sosyal ve ekonomiAlmanya’nın politikalarını eleştirerek, Almanya’nın “işaret parmağını kaldırarak uyguladığı dış politikayla dünyada yalnızlaştığını” kaydetti.

Almanya’nın dış politika alanında uyguladığı gerilimi azaltma yaklaşımından uzaklaştığını belirten Wagenknecht, “Barışı, diplomasiyi ve müzakere yoluyla çözümden yana olan güçlü bir siyasi güce ihtiyacı var.” söz konusu.

Eski Sol Parti Federal Parlamento Küme Eşbaşkanı Muhammed Ali, parti kurmak amacıyla “Sahra Wagenknecht İttifakı – Anlayış ve Adalet İçin” adlı bir dernek kurduklarını belirtti.

Derneğin başkanı olduğunu belirten Mohamed Ali, basın toplantısına katılanların derneğin yönetiminde de yer aldığını belirtti.

Mohamed Ali, kendisi dışında Wagenknecht ve Leye dışında 7 kişinin daha Sol Parti’den istifa ettiği bilgisini paylaşarak, partinin kuruluşuna kadar Federal Meclis’teki Sol Parti Parlamento Grubu’nda kalmaya hazır olduklarını kaydetti.

İnsanların siyasete olan güvenini kaybettiğini ve mevcut partilerde temsil edilmediğini savunan Muhammed Ali, “Bu açığı kapatmak istiyoruz.” İfadesini kullandı.

Uzun süredir Sol Parti yönetimiyle fikir ayrılığı yaşayan Wagenknecht ve onunla birlikte hareket edenlerin, örgütlenme faaliyetlerini tamamladıktan sonra fiilen Ocak ayında partiyi kuracakları ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmayı hedefledikleri bildirildi. Haziran 2024’te düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu