Haber

Avrupa Süper Ligi girişiminden 80 takımla yeni format önerisi

Son yıllarda futbol dünyasında büyük tartışmalara neden olan Avrupa Büyük Ligi girişimi, 80 kadronun yer alabileceği yeni bir format önerdi.

Organizasyonun ana sponsorlarından A22 Spor Yönetimi’nden yapılan açıklamada, yeni formatın 50 futbol kulübü ile yapılan görüşmelerin ardından ortak istişare ile planlandığı belirtildi.

Buna göre çoklu lig formatında yapılacak maçlarda kulüp 60-80 arasında yer alacak. Bu kadrolar liglerinde elde ettikleri başarı kriterlerine göre seçilecek ve yer alacak her kadro organizasyonda en az 14 maç oynayacaktır.

Konuyla ilgili Alman basınına açıklamalarda bulunan A22 Spor İdaresi Başkanı Bernd Reichart, “Avrupa futbolunun temelleri çökme tehlikesiyle karşı karşıya. Şimdi değişim zamanı. Futbolda kulüpler önünü görmekte zorlanıyor.” hızla değişen risk faktörleri nedeniyle çıkarların ön plana çıktığı değerli kararlar alındığında, spor ve finans kurumlarıyla sorunları olsa bile seslerini çıkaramazlar. Yaptırım tehdidiyle sistemin karşısında duramazlar. Sistemimiz bu kulüplerle diyaloğa girmek ve ikili çıkarların dürüst bir zeminde yerleşmesini sağlamak olacak.”

Avrupa Süper Ligi spor camiasında büyük tepkiye neden oldu.

İngiltere’den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya’dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya’dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid 19 Nisan 2021’de Avrupa Süper Lig girişimini başlattıklarını açıkladı. İlk formata göre 20 takımın yer alacağı ligin kurucusu olan 15 kulüp kalıcı olarak organizasyonda kalacak, diğerleri ise liglerindeki başarı kriterlerine göre belirlenecek.

FIFA, UEFA ve spor kamuoyundan gelen sert tepkilerin ardından Real Madrid, Barcelona ve Juventus dışında 9 kulüp bu düzenlemeden çekildiğini açıkladı. UEFA ve FIFA, dizilişten çıkmayan 3 takımın takımlarından ve ulusal liglerden ihraç edilme, uluslararası maçlara oyuncu gönderme yasağı gibi yaptırımlarla karşılaşabileceği konusunda uyardı. Yaşananların ardından iddia Avrupa Adalet Divanı’na taşındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu