İş

ETSO, Bakan Bilgin’i ağırladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Erzurum programı kapsamında Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) İdaresi ile birlikte kahvaltıya geldi.

‘da düzenlenen kahvaltıya Bakan Bilgin’in yanı sıra eski İçişleri Bakanı AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, MHP İl Başkanı Naim Karataş, ETSO katıldı. ETSO Yönetim Kurulu Salonu. Yönetim Kurulu Başkanı Saim Özakalın, ETSO Meclis Başkanı Gökhan Yılmaz, Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Fırat, MÜSİAD Erzurum Şube Başkanı Fuat Demir, ETSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve bakanlığa bağlı kurumların yöneticileri katıldı.

Kahvaltının ardından ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Saim Özakalın bir konuşma yaptı. Konuşmasında Bakan Bilgin’i ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Başkan Özakalın, iş ve çalışma hayatında yaşanan sorunları çözüm önerisiyle dile getirdi.

“Erzurum 6. Teşvik Bölgesine Alınmalı”

Bölgesel Teşvik Sistemi konusunda ilk olarak Erzurum’un beklentilerine değinen ve Erzurum gibi potansiyeli yüksek, gelişmeye açık şehirlerin en büyük ihtiyacının devletin teşvik ve destekleri olduğunu vurgulayan Özakalın, şöyle konuştu:

“İlimiz Bölgesel Teşvik Sisteminde 5. Bölgede yer almaktadır. Ancak Organize Sanayi Bölgelerinde yapılacak yatırımlar 6. Bölge Teşviklerinden yararlanabilmektedir. 1 yıl daha uzatılan bu uygulama bu süre sonunda sona ermektedir. Uygulamanın 1 yıl daha uzatılacağı bilgisi tarafımıza iletilmesine rağmen bu durum bizi memnun etmemiştir.5. Bölgede olmamız yatırımcılarımızın ihtiyaçlarını karşılamıyor. İlimizi sanayileşmede bir adım öne taşımak ve Erzurum’u sanayi yatırımları açısından daha cazip hale getirmek için 6. Bölge Bizim için asıl olan ek kararlarla değil, bölgesel teşvik sistemi kapsamında öncelikli talebimizdir. Erzurum’un kalıcı olarak 6. Bölge’ye dahil edilmesi ve şehrimizin haritada 6. Bölge turuncu rengine boyanması.”

Asgari Ücret ve İşveren Borç Limiti Sorunu

Özakalın konuşmasında asgari ücret, EYT ve Kıdem Tazminatı konularına da değinerek, şöyle devam etti:

“Daha önce ortadaki ilimiz dahil 49 ilde uygulanan 6 puanlık taban fiyat prim indirimi 2021’de sona erdi. Bu 5 puanlık indirime ek olarak daha önce uygulanan 6 puanlık indirimin tekrar uygulanmasını istiyoruz.Ayrıca verilen 100 TL bazında da primlerin ödenmesini bekliyoruz. asgari fiyattan günümüz şartlarına yükseltilecektir.SGK ve Maliye borcu olan patronlarımız borçlarını taksitli ödemek istediklerinde borç büyüklüğü 50 bin TL’nin üzerinde ise teminat istenmektedir.Bu sayının güncellenmesi gerekmektedir. Bu rakamın enflasyon ve günümüz ekonomik kuralları dikkate alınarak güncellenmesi, en az 200 bin TL olarak düzenlenmesi ve her yıl taban fiyata verilen artış oranında bu rakamın artırılması gerekmektedir.

EYT ve KGF Destekli Kıdem Tazminatı

EYT’nin yasalaşmasıyla birlikte kıdem tazminatının işveren üzerindeki yükünün artacağına dikkat çeken Özakalın, şu ifadeleri kullandı:

“İşverenlerin kıdem tazminatı sorununu çözmek için KGF destekli kredi verilmesi planlanıyor. Bu kredinin faizsiz veya çok düşük faizli bir kredi olmasını ve alışılagelmiş finansman kredisi dışında değerlendirilmesini istiyoruz. Çünkü bazı firmalarımız olağan kredi kuralları uygulandığında bu takviyeden yararlanamayacaklardır.Bu kredinin bir kısmına da devletimizin sübvansiyon vermesini isteriz.Bu noktada kefalet desteği sağlayan KGF Erzurum Şubesi Fon idaresi tarafından kapatılarak Trabzon KGF Bölge Müdürlüğü’ne bağlanan fon Erzurum gibi öncelikli iller bölgemizde olduğu göz önünde bulundurularak bu illerdeki firmalar bölgemizde ve zamanında yer almaktadır. KGF şubesinin ilimizde hizmet alabilmek için yeniden açılması.”

“Bitişik il uygulaması Erzurum’u ihracat için cazip kılıyor”

Kentin üretim ve ihracatını artırmak için çaba sarf edeceklerini belirten Başkan Özakalın, Erzurum’un ‘Bitişik İl’ kapsamına alınmasının önemine işaret ederek, ‘Bitişik İl’ kapsamından çıkarıldık. 2009 yılında şehrimizi ihracatta daha üst noktalara taşıyacak, firmalarımızı ihracata teşvik edecek ve ihracat rakamlarımızı artıracaktır.Her platformda olduğu gibi biz de Erzurum’un yeniden kapsam içerisine alınması talebimizi getiriyoruz. daha üst seviyelere taşıyacağına inandığımız ‘Bitişik İl’i bir kez daha sizlerin huzurunda sunuyor, bu konuda desteğinizi bekliyoruz.”

Hizmet kollarıyla dolu şehrin istihdam yapısını değiştirmek ve sanayi kesiminde istihdamı artırmak için yapılması gerekenleri de sıralayan Özakalın, sanayi kesiminde istihdamı artırmak için yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirtti. OSB yatırımlarının yanı sıra tarım sektörünün de istihdama katkı sağlayacak Mesleki Eğitim ve İşbaşı Eğitim Programları ile uygulamalarda bazı düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirtti. Taşınan.

4857 Sayılı Kanun

Özakalın, 50 ve üzeri çalışanı olan şirketlerin 4857 sayılı Kanun’un 30. maddesine göre yüzde 3 oranında engelli işçi çalıştırmak zorunda olduklarını söyledi.

“Yer altı ve su altı işleri bundan muaftır. Ancak çok tehlikeli sınıfta olmasına rağmen inşaat branşında muafiyet yoktur. İnşaat branşının da dahil edilmesi bir kuraldır. Aslında engelli vatandaşlar da istemiyor. hem mevsimsel kurallardan hem de işin zorluğundan dolayı inşaat dalında çalışmak.yasal zorunluluktan dolayı.inşaat sektöründeki patron da çalıştıracak engelli işçi bulamadığı için cezai yaptırımlarla karşı karşıyadır. 4857 Sayılı Kanun’da ayrıca patronları mağdur edecek işçi lehine kararlar da var.Mahkemeler de bu kararlara dayanarak patronlara çeşitli yaptırımlar uyguluyor.Patronla işçiyi eşit şekilde koruyan Yasal düzenlemeler yapılmalı.Bazıları Yukarıda saydığımız mevcut uygulamalardan biri istihdam alanlarının dar olduğu ilimizde firmaların istihdamına son verilmesidir.Bu düzenlemelerin yapılması halinde ilimizde istihdamın artacağına inanıyoruz. arttırmak. Sizleri evimizde ağırlamaktan çok memnunuz. İşverenlere ve işçi sınıfına vermiş olduğu destekten dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve sizlere sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.”

Başkan Özakalın’ın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Vali Okay Memiş ve AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok birer konuşma yaptı.

Bakan Bilgin’in açıklamaları

Daha sonra bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, bölgenin insanı olduğunu ve Erzurum’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. ETY, Asgari Ücret, KGF desteği gibi konularda açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin yaptığı konuşmada, ETSO Başkanı Özakalın’ın ilettiği konular ve başta Erzurum iş dünyasının diğer talepleri ile ilgili gerekli takviyeyi yapacaklarını belirtti. 6. Bölge, taban fiyat, kıdem tazminatı ve KGF. .

Bakan Alım yaptığı konuşmada, EYT ile ilgili teknik çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, “Geçmişte dijital ortamda tutulan kayıtlar olmadığı ve konu 8 Eylül 1999’dan önce olduğu için bu konu bizim için çok önemli” dedi. o yıllarda özel şube başta olmak üzere farklı işletmelerde farklı zamanlarda çalışan 4A dediğimiz sigortalı işçiler yaygın.Kayıtsız olanların detaylı bir şekilde kayıt altına alınması, tespit edilmesi ve dijital ortama aktarılması konusunda çalışıyoruz. .Türkiye’de çalışıp sonra yurt dışına giden çalışanlarımızdan talepler var.İşler var.Bunları bitireceğiz inşallah.Gerekli tedbirleri alıyoruz.Aldığımız tedbirlerden biri de KGF’den kredi sağlamak. Kıdem tazminatının ödenmesi için.Maliye Bakanımız Nurettin Nebati ile görüştük.Onlar da bu konuda hazırlık yapıldığını ilettiler.Çözdük.Rastgele Bununla bir aksama olmaz Türkiye çözüme kavuşturarak ilerleyecektir. Bu konuları ele alıyoruz” dedi.

Salı günü yapılacak asgari ücret belirleme komisyonu toplantısında uzlaşma sağlanacağına inandığını kaydeden Bakan Bilgin, “Enflasyonist ortamın yarattığı tahribatın yarattığı zararı gidermek, sosyal politika tedbirleriyle yapacağımız şeydir. En değerli sosyal politika araçlarımızdan biri de asgari ücret, toplu sözleşmeler, sorunları çözeceğiz.” söz konusu.

Kahvaltının ardından ETSO Yürütme Konseyi Başkanı Saim Özakalın, Bakan Alim’e ziyaretinin anısına plaket takdim etti ve Oltutaşı tespihi takdim etti. – ERZURUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu