Ekonomi

Goldman Sachs makro zorluklar nedeniyle ADM hisselerinin hedefini düşürdü

Çarşamba günü Goldman Sachs, tarım sektörünün önemli oyuncularından Archer Daniels Midland Company (NYSE:ADM) için görünümünü değiştirdi. Firmanın analisti, şirketin hisse senedi fiyat hedefini bir önceki 67 $’dan 64 $’a düşürürken, hisseler üzerindeki Nötr notunu korudu.

Archer Daniels Midland’ın hisseleri, S&P 500’ün %1,1’lik kazancına kıyasla %3,9’luk artışla daha geniş endekslerden daha iyi performans göstererek piyasada dayanıklılık sergiledi. Bu performans, şirketin 2023 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarının ve 2024 yılı için beklentilerle uyumlu bir ilk görünümün açıklanmasının ardından geldi. Devam eden Nutrition muhasebe soruşturmasıyla ilgili önemli yeni bilgilerin olmaması da yatırımcılara istikrar hissi verdi.

Şirket, 2024 yılı için 5,25 ila 6,25 dolar aralığında hisse başına kazanç (EPS) tahmini yayınladı. Bu tahmin, Goldman Sachs’ın önceki 5,83 $ ve konsensüsün 5,87 $ tahminlerinden biraz daha düşük olup, mevcut tarımsal makro ortamda daralan marjlar nedeniyle yıldan yıla düşüşü yansıtmaktadır.

Goldman Sachs, önemli yeni masrafların olmamasının ve önceki beklentilerle tutarlı bir kazanç görünümünün olumlu olmasına rağmen, hala endişeler olduğunu belirtti. ADM’nin ana faaliyet alanlarındaki konjonktürel koşullar son altı ayda daha da kötüleşti ve Beslenme segmentinin performansı, on yıllık birleşme ve satın alma yatırımlarının ardından beklenen seviyelerin altında kaldı.

ADM’nin daha zorlu tarımsal makro zemini etkin bir şekilde yönetme, hedeflenen maliyet azaltımlarını gerçekleştirme ve Beslenme segmentinin performansını iyileştirme yeteneği, yatırımcılar için ileriye dönük temel tartışma konuları olacaktır. Bu değerlendirmeler ışığında Goldman Sachs, başta Tarım Hizmetleri ve Yağlı Tohumlar (AS&O) segmenti olmak üzere daha muhafazakar konjonktürel varsayımları yansıtmak amacıyla 2024-2025 yılları için EPS tahminlerini sırasıyla %5 ve %2 aşağı yönlü revize etti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu