Haber

HDP’li Sinan Çiftyürek’ten skandal açıklama: Kürdistan’a statü istiyoruz

ensonhaber.com

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere sadece 4 gün kaldı.

Seçim sürecinde 6’lı koalisyon masasında ortak aday olarak açıklanan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, soluğu Kandil’in siyasi uzantısı HDP ile alarak takviye almak için pazarlık masasına oturdu.

Pazarlığın ardından HDP Kılıçdaroğlu’na desteğini açıklarken, terör örgütü elebaşları da peş peşe açıklamalarla CHP liderine destek için Kandil’den geldi.

HDP’ye verilen sözler gün yüzüne çıktı

Kılıçdaroğlu’na açıklanan desteğin ardından pazarlık masasında konuşulanlar kamuoyunda tartışma konusu olurken, Kandil’e verilen sözler HDP’den yapılan açıklamalarla gün yüzüne çıkmaya başladı.

Kürdistan için statü istedi

Kürdistan Komünist Partisi Genel Lideri HDP Van Milletvekili Adayı Sinan Çiftyürek, Rudaw’a yaptığı açıklamada, “Kürdistan’a özel statü” için çalışacaklarını söyledi.

Sloganımız ‘Türkiye için demokrasi, Kürdistan için özgürlük’

“Kürdistan için statü istiyoruz”Çiftyürek yaptığı açıklamada, ‘Kürdistan’a özgürlük’ diye bağırdı ve şunları söyledi: “Kürt halkının varlığının anayasada tanınmasını istiyoruz. Sloganımız ‘Türkiye için demokrasi, Kürdistan için özgürlük’tür.”dedi.

“Önceden belirlememiz veya adlandırmamız mümkün değil”

Skandal açıklamalarına devam eden Sinan Çiftyürek, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Kürdistan için statü istiyoruz. Güneyde resmi bir statüye sahiptir. Kuzey statüsüz kalamaz. Başka biri; Kürtler Türklerle eşit yurttaş ve kardeştir dersek, Kürt halkının varlığının anayasada kabul edilmesini istiyoruz. Sloganımız ‘Türkiye için Demokrasi, Kürdistan için özgürlük’. Coğrafi bir statüye sahip olmalıdır. Bu durum Güney modeli olur mu? Belediyeler aracılığıyla mı? Önceden belirlememiz veya isimlendirmemiz mümkün değil.”

habercilimli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu