İş

İzmir Valisi Süleyman Elban’dan Öğretmen Akademisi’nin İlk Dersi

Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde yürütülen ‘Öğretmen Akademisi İzmir’ başladı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in talimatıyla hayata geçirilen İzmir Öğretmen Akademisi’nin ilk konuğu İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban oldu.

İzmir, Bakanlığın 15 pilot ilde hayata geçireceği Öğretmen Akademisi kursları kapsamında bir ilke imza attı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Öğretmen Akademisi’nin açılışında ilk derse İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban katıldı. Vali Süleyman Elban, İzmir Ekonomi Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Öğretmen Akademisi İzmir’in açılış programında eğitimcilere seslendi.

İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban’ın ilk dersini verdiği akademiye; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi’nin yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Danışmanı İstek Günaydın, Maarif Müfettişleri Lideri Abdullah Berberoğlu, il milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, eğitim yöneticileri ve öğretmenler katıldı. Program, İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından ‘İzmir Öğretmen Akademisi’ tanıtım görseli ile başladı.

‘Eğitim geleceğe yatırımdır’

Akademinin açılış konuşmasını İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, öğretmenlik mesleğinin büyük bir prestije sahip olduğunu vurgulayarak konuşmasına başladı. Eğitimin geleceğe yatırım olduğunu kaydeden Yahşi, kentteki kurum kültürü ve kimliğiyle diğer eğitim kurumlarına rol model olacak okulların sayısını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Öğretmenlik mesleğinin son derece dinamik bir meslek olduğunu söyleyen Yahşi, şöyle konuştu: ‘Geçmiş yıllarda ‘Mesleki Gelişim Akademisi’ ile temellerini attığımız ve şu anda Bakanlığımız tarafından Türkiye’nin dört bir yanında uygulanan Öğretmen Akademileri, zihinlerimize ve kalplerimize temiz bir hava solusun. Sosyal ve kültürel kimlikleriyle ufkumuzu açan, kendi alanında yaptığı çalışmalarla kendisinden sonra gelenlere örnek olan bu toprakların değerleriyle sizleri buluşturuyoruz. Bugün ‘Öğretmen Akademisi İzmir’in ilk dersinde çalışmalarımızda her zaman bizlere yol gösteren Sayın Valimiz Dr. Süleyman Elban’ı ağırlamaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz.’

İl Müdürü Yahşi, konuşmasının ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi ve konuyu İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban’a bıraktı.

‘Öğretmenlik Samimiyet Mesleğidir’

‘Öğretmen Akademisi İzmir’in ilk dersinde eğitimcilere seslenen İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: ‘Geleceğimizi şekillendiren, planlayan, çocuklarımızı hayata hazırlayan sizlersiniz. Sizlerden beklentilerimiz çok yüksek. Yaptığınız işe renk katmak, ruh kazandırmak, çocuklara vizyon çizmek çok değerli. Öğretmenlik mesleği samimiyet mesleğidir. Çocuklarımızı samimi duygularla geleceğe hazırlıyorsunuz. Temel prestijiyle tüm ulusların çabası refah ve barış içinde yaşamaktır. Bunun için birçok açıdan çok çalışmamız gerekiyor. Her iş, her meslek başlı başına çok saygın ve prestijlidir. Çocuklarımıza yaptıkları işi en iyi şekilde yapmayı öğretmeliyiz. Yaptığı işten memnun olması önemlidir. Bizim işimiz donanımlı insanlar yetiştirmek. Toplum olarak çocukları hayata hazırlayacak, onlara doğru yargılar kazandıracak tutum ve davranışlar geliştirmeliyiz. Öte yandan insan yetiştirmek en zor iştir. Burada değerli olan çabadır, iyi niyettir, samimiyettir, çabadır.’

‘Dijitalleşme hayatın her alanına damgasını vuracak’

Yarının eğitim vizyonunda dijitalleşmenin hayatın her alanına damgasını vuracağını belirten Elban, Türk Yüzyılında dijital eğitim araçlarının tüm eğitim kurumlarında aktif olarak kullanılması gerektiğini söyledi. Dijital eğitim araçlarının öğrenmeyi kolaylaştıran, öğrenci ve öğretmenleri motive eden tüm özelliklerinden faydalanmanın hayati önem taşıdığını vurguladı.

Vali Elban, ‘Artık dijital dönüşümün eşiğindeyiz. Ülke olarak bir an önce teknoloji üretmeliyiz. Ülke genelinde bunu hedeflersek 4-5 yıl içinde teknoloji alanında dünya devlerini yakalayabiliriz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşabiliriz. Okullarımızda bu konuda çok hızlı ilerleme kaydediyoruz. Bu anlamda İzmir’de önce öğretmenlerimize, ardından öğrencilerimize yönelik kod okuryazarlığı eğitimlerine başladık. Haziran ayı sonuna kadar tüm çocuklarımıza bu eğitimi vermek istiyoruz. Elbette tüm öğrencilerimizi bu alanda istihdam edemeyiz ama bu konuda hepsine fırsat eşitliği sunmalıyız. Bilişim (Bilgi Teknolojileri) alanında çok sayıda çalışanın çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda potansiyel insan kaynağı yetiştirmek istiyoruz. Bu dönüşümle birlikte pek çok meslek ortadan kalkacak ama pek çok iş kapısı da açılacak. Dijital dönüşümden önce insan dönüşümünü yapmalıyız. Bu nedenle teknolojiye çok önem veriyoruz.’ söz konusu.

‘İzmir Öğretmen Akademisi’nin içeriğinin birçok farklı alandan seçilmiş, kapsamlı düşünülmüş konulardan oluştuğunu belirten Vali Elban, eğitimcilerin buradan aldıkları ilhamla çocuklara yol göstermesi gerektiğini vurguladı. Çocukların akademik başarının yanı sıra spor, kültür veya sanat alanlarına da yönlendirilmesi gerektiğini belirten Elban, spor ve sanat eğitiminin en az robotik kodlama kadar değerli olduğunu kaydetti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi’nin İzmir Valisi Dr. tarafından düzenlenen program, Süleyman Elban’a çiçek takdimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Akademi’de Farklı Konular Tartışılacak

Yıl boyunca devam edecek ‘İzmir Öğretmen Akademisi’ etkinlikleri kapsamında kamu ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen ve eğitim yöneticileri, alanında uzmanlarla bir araya gelecek.

Akademide; Edebiyat, müzik, sanat, sosyal bilimler, Türk-İslam niyeti ve bilimi, şehir ve kültür, matematik ve fen akademisi, sürdürülebilir yaşam, oyun, yönetim akademisi gibi farklı konular ele alınacak. Eğitimin tüm paydaşlarına hitap eden akademilerde, öğrencilerin ve velilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek veli akademisi ve spor akademisi etkinlikleri de yer alacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu