Haber

Kırklareli’nde jeotermal su kaynağıyla seralarda meyveler, sebzeler üretilecek

Kırklareli’nde jeotermal su kaynağıyla seralarda meyveler, sebzeler üretilecek

Kırklareli’nde beyaz petrol için 3. kuyu inşaatı başlıyor

Jeotermal su kaynağı Kırklareli’nde değer katacak

KIRKLARELİ – Kırklareli’nde 2014 yılında birinci sefer bulunan ve bugüne kadar atıl durumda bekleyen jeotermal su kaynağı ile 54 dekar alana kurulan serada meyve, zerzevat üzere eserler yetiştirilecek. Turizm ve güç üzere alanlarda Kırklareli jeotermal kaynaklarında başşehri olması hedefleniyor.

Trakya’da 2014 yılında ilk kez Kırklareli’nin Asılbeyli köyünde bulunan jeotermal su kaynağı bulunmuştu. Yatırımcı firma tarafından yeni açılan bin 370 metre derinliğinde sondajla ulaşılan 60 derece sıcaklığındaki kaynağı kullanarak 54 dekar alanda seraların hazırlık çalışmaları devam ediyor. Son teknolojide 54 dekar alanda kurulan seralarda jeotermal su kaynağı ile meyve, zerzevat üzere eserler daha kaliteli yetiştirilecek.

Asılbeyli köyünde bin 370 metre derinliğinde buldukları jeotermal su kaynağı ile kurdukları seralarda daha kaliteli eserler üretileceğini belirten Jeoloji Mühendisi Ahmet Uğur Özgür, “MTA İstanbul dahil olmak üzere pek çok vilayet de ve ilçede sondajlar yaptı ancak hiçbir kuyunun debisi, yani su ölçüsü bu kuyu kadar yüksek değildi. Yaptığımız çalışmalar sonucunda bin 370 metre derinliğe ulaştık, 58-60 derece suyumuz var. Yaklaşık olarak 5 lt/sn. artezyen yapıyor. Fakat kompresör ile yaptığımızda 35 lt/sn. suyumuz olduğunu tespit ettik. Dalgıç pompa ile 55 dekarlık seramıza suyu basacağız. İki kuyumuzdan çıkan debinin toplamı seramızın tamamını ısıtmaya yetecek üzere görünüyor. Fakat sahanın sömürülmemesi ismine bir enjeksiyon kuyusu açacağız. Bu kuyuda ısısı alınan suyu tekrardan yer altına enjekte edeceğiz” dedi.

Üçüncü kuyu da açılacak

Üçüncü kuyunun da inşaatının başlayacağını söyleyen Jeoloji Mühendisi Özgür, 3. kuyudan 30 lt/sn. üzerinde 55-60 derece arasında jeotermal akışkan beklediğini vurguladı.

Yatırımcı firma Otağ Jeotermal Tarımcılık A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Kerkez, 2014 yılında kazandıkları ihale ile birlikte Kırklareli’ne büyük katma değer sağlayacaklarını belirterek, “Biz 2014 yılındaki MTA’nın ilk açtığı Asılbeyli köyündeki kuyusunu Kırklareli Valiliği İl Özel İdaresi tarafından ihaleyi kazanmış olduk. İhalenin neticesinde ruhsatla alakalı arama ruhsatından sonra işletme ruhsatı ile sahada çalışmaya başladık. 2. kuyumuz bin 370 metrede 60 derece sıcaklıkta 35 debide olan bir suyumuzda çıkmış oldu. Bizim bu sahada Kırklareli’nde tekrar toplamda Özel Yönetimden aldığımız arama ruhsatı ile birlikte çabucak hemen 120 bin dekar jeotermal aramaya devam ediyoruz. İkinci kuyumuzdan sonra üçüncü kuyumuzun inşaatı yakın vakitte başladı. Elimizdeki sismik raporlara baktığımız vakit bu havzada aslında jeotermal kaynaklarını almış durumdayız. Şuan inşaatımıza da başlayacağız” diye konuştu.

“Enerji maliyetini çıkan eserle yüzde 70 kara çeviriyor”

Kerkez, jeotermal su kaynağı ile üretecekleri ürünlerin maliyeti enerjiyle 70 kara çevirdiğini vurgulayarak, “Şuan biz jeotermal kaynağı seramızı ısıtmada kullanacağız sonra turizmde de kullanılacak bir su. Lakin şuanda 54 dekar yaptığımız birinci seramız bitmek üzere, asıl güçten ötürü kullanacağımız için güç maliyetini çıkan eserle yüzde 70 kara çeviriyor. Türkiye’nin en son teknolojik serasını kuruyoruz. Büsbütün otomasyonlu yapay zekanın yürüttüğü teknolojik serada kullanacağımız bir güce çeviriyoruz” şeklinde konuştu.

Kerkez, enerjilerin sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji olması için kaynakları seramızda kullandıktan sonra yeraltına enjekte edeceklerini söyledi.

“Kaliteli bir eser çıkacağını bekliyoruz”

Serada üretilecek ürünlerin kalitesine değinen Kerkez, “Yapacağımız sera teknolojik sera olacağı için olağanda dekar başına 50 ila 60 ton bir beklentimiz var. Birde burada gün ışı fazla olduğu için tarım olarak başka vilayetlere nazaran iklim olarak daha hoş bu da zerzevatın büyümesine yol açıyor. Bizim oradaki kapasitemize baktığımız vakit 3 bin ile 3 bin 500 ton bekliyoruz birinci etapta. Buranın en hoş noktası Avrupa’ya yarım saat uzaklıktayız İstanbul’a 1 buçuk saat uzaklıktayız. Her şey lojistiğe döndüğü için raf ömrü ön plana çıkıyor. Kaliteli bir eser çıkacağını bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu