Ekonomi

“Rus petrolüne talebin devam edeceğine inanıyoruz”

Novak, Rusya ile Özbekistan arasındaki hükümet ortası görüşmelerine katılacağı Semerkant’ta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği’nin (AB) Rus petrolüne yönelik 5 Aralık’ta yürürlüğe girecek yeni yaptırımları ve olası tavan fiyat uygulamasına vurgu yapan Novak, “Aralık sevkiyat anlaşmaları ve kontratları Ekim ve Kasım başında yapıldı. Bu nedenle, aralıkta (petrol sevkiyatlarında) bir değişiklik beklemiyoruz. Sözleşmeler yapılıyor” dedi.

Aralık sonrası için belirsizlikler olduğuna dikkat çeken Novak, “Ocak ayı için kontrat görüşmeleri devam ediyor. Piyasada çok fazla belirsizlik var, ancak petrolümüze küresel bir talep var ve bu talebin devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada gibi ülkeler Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rus petrolü ithalatını durdururken, AB 5 Aralık prestijiyle Rusya’dan ham petrol arzını tamamen kesme kararı aldı.

Batılı ülkelerin Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasının beklendiği bu süreçte, belirlenecek fiyat sonu üzerinden Rusya’dan petrol alımına yönelik yaptırımlar uygulanacak.

Rus yetkililer daha önce tavan fiyat uygulamasına katılacak ülkelere petrol satmayacaklarını açıklamışlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu