Haber

Türkiye’nin ilk uçak gemisine helikopterler konuşlanmaya başladı

2016 yılında inşasına başlanan ve 2022 yılının sonunda envantere alınması beklenen Türkiye’nin ilk uçak gemisi LHD Anadolu hakkında yeni gelişmeleri Milli Savunma Bakanlığı paylaştı.

HELİKOPTERLER GEMİYE KONUŞLANDI

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Güne asil milletimizi gururlandıracak fotoğraflarla başlamak istiyoruz. Fotoğraflarda gördüğünüz Deniz Kuvvetlerimize ait AH-1W Super Cobra ve SH-70 Sea Hawk helikopterleri, Çok Maksatlı Amfibi Gemimiz LHD-ANADOLU’ya ilk inişi gerçekleştirerek konuşlanmayı tamamladılar” tabirlerine yer verildi.

ALTAY TANKI TESTİ YAPILMIŞTI

Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir ise geçtiğimiz günlerde uçak gemisi ile ilgili, “ANADOLU gemimizin tank operasyonu testleri Altay prototipi ile başarılı şekilde icra edildi. Mekanize Çıkarma Aracı LCM ile askeri tersaneden alınan Altay tankı, önce ANADOLU gemisine yüklendi, ardından yine LCM’ye alınarak sahile çıkarma operasyonu gerçekleştirildi. Bugün tamamlanan bu test ile projede önemli bir aşama daha geçildi. Her geçen gün bir adımı daha tamamlıyoruz ve ANADOLU’yu envanterimize katmak için sabırsızlanıyoruz” açıklamasını yapmıştı.

GEMİ 2019’DA DENİZE İNMİŞTİ

Demir ayrıca, “Mayıs 2019’da denize indirilen gemi, Haziran 2022 itibariyle deniz kabul testlerine başladı ve hala devam ediyor. İnşallah bu yıl sonunda kabulünün yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu